5 dôvodov, prečo cestovať sólo

Vždy keď píšem o mojich cestách, tak dostávam dva druhy otázok. Prvá je, či sa nebojím cestovať sama a či mi nie je samej na ceste smutno. Ta druhá je, ako cestovať osamote a ako vziať na to odvahu?

Cestovať sólo som nikdy nemala v pláne a tak vám poviem ako to všetko začalo.
 

Ako ináč, ak nie pri plánovaní dovolenky :) Bolo celkom obtiažne sa vôbec s niekym dohodnúť na termíne dovolenky. Vyriešila som to jednoducho tak, že viac čakať nebudem a vyberiem sa na dovolenku sama, lebo som pociťovala potrebu vypadnúť čo najskôr do iného prostredia, prečistiť si hlavu od neustálych myšlienok a skúsiť nasať energiu plážového prostredia.

Prišla som na to, že takéto cestovanie je jednoduchšie, ako som si vôbec predstavovala.  Tak isto je oslobodzujúce a obohacujúce svojim spôsobom. Rovnako ako mnoho iných cestovateľov, som pred tým nikdy sama necestovala. Teraz mám pocit, že začínam byť na cestách sama so sebou tak trošku závislá.

Neverili by ste, koľko takých cestovateľov som stretla na dovolenke. Verte mi, nebolo ich málo :) Ak cestujete sami, a máte napríklad obmedzujúce množstvo času a peňazí, tak situáciu prispôsobíte individuálne tak, že maximalizujete svoju spokojnosť.

2016-02-04-14-36-35-486

1. Jednoduchosť a ľahkosť v plánovaní

Všetci máme rôzne cestovateľské sny a zoznamy miest, ktoré chceme navštíviť, ale nikdy sa tam nevyberieme, lebo nemáme s kým ísť. A tak  sen ostáva zasa len snom. Každý má iné plány, rozpočty a cestovné záujmy. Čakať na ten správny čas a na tú správnu osobu, aby sme mohli vidieť a navštíviť našu vysnenú krajinu, nemá zmysel. Ak cestujete sami, tak výhoda je v tom, že máte to, čo ste si sami naplánovali, aj keď niekedy sú to plány na poslednú chvíľu.

Takže určite choďte do toho, hoci si zájdete len na výlet neďaleko vášho mesta, alebo na druhý koniec sveta.  Je to váš život a žite si ho tak, aby ste potom mohli spomínať na cestovné zážitky, ktoré vás na cestách obohatili. Netvrdím vám, aby ste cestovali za každú cenu len sami, ale tým vám len chcem povedať, aby ste sa len tak nebrzdili tým, že necestujete preto, lebo nemáte s kým.

2. Strávite vzácny čas „sám so sebou“

Uvedomila som si, že žijeme v digitálnom svete a neustále sme rozptýlení rôznymi vecami a udalosťami. Človek raz za čas sa potrebuje dobiť aby mohol naďalej v pohode fungovať.  Práve takéto cestovanie vám ponúka cenný čas strávený v osamote. Dokonca aj keď ste veľmi spoločenský tip a máte potrebu byť stále s niekym, tak byť sám na ceste vám dá príležitosť k zamysleniu sa nad životom a možnosť si užiť svoju vlastnú spoločnosť.

Najlepšie na tom cestovaní je, že sa naučíte veľa o sebe.  V normálnom každodennom živote, takéto veci vnímať je skoro nemožné. Bola som milo prekvapená, ako som reagovala v mnohých nečakaných situáciach. Zaujímavé je, že za veľmi krátky čas som sa o sebe dozvedela viac ako za pár rokov dokopy. Schopnosť pozrieť sa na svoj život v budúcnosti a premýšľanie o svojich cieľov z čistou hlavou, bolo celkom iné, ako keď som sa snažila premýšľať v domácom prostredí.

2

3. Stanete sa pánom svojho deja

Stalo sa aj vám, že pri plánovaní dovolenky s inou osobou alebo skupinou ľudí, vzniklo nedorozumenie, lebo ste sa na plánovaní nezhodli? Kde budete bývať? Čo budete jesť? Kto plánuje tie trasy?  Čo keď nemôžete robiť, to čo chcete robiť vy? Jednoducho povedané, plánovanie cesty s niekým iným je o kompromise a vyjednávaní.

Či chcete stráviť tri dni na pláži a vôbec nič nerobiť, alebo navštíviť desať múzeí za jeden víkend, keď ste na ceste sám, tak vám nikto nebude stáť v ceste. Môžete zostať v posteli koľko sa vám zachce, jesť kde a koľko len chcete a dopriať si to, čo vám urobí radosť.

4. Môžete si nájsť nových priateľov

Nepochybujem o tom, že jeden z najväčších strachov zo sólo cestovania je strach z pocitu osamelosti. Pravdou však je, že ak sa necítite osamelo, ak idete tou správnou cestou. Ak sa tak náhodou cítite, tak sa pokojne prihovorte napríklad barmanovi v reštaurácií, alebo oslovte miestnych obyvateľov a porozprávajte sa o okolí.

Možno vám práve oni poradia a dajú skvelé tipy na návštevu zaujímavých miest. Ja som sa dala do reči z pár sólo cestujúcimi, lebo sme sa navzájom fotografovali a poradili sme jeden druhému, čo sa oplatí ešte vidieť a navštíviť a čo nie.

Na ceste môžete stretnúť naozaj veľmi zaujímavých ľudí. Skúste sa takisto zapísať do kurzu varenia, alebo ako ja na Yogu na Moonlight pláži pri západe slnka. Mala som z toho krásny zážitok a pritom som spoznala zaujímavú ženu, s ktorou som ešte aj po skončení podebatovala tak asi ešte pol hodinku. Bolo to naozaj príjemné a relaxačné navzájom. Veľkým prínosom je, keď hovoríte jazykom danej krajiny v ktorej cestujete. Má to mnoho výhod a hlavne ten kontakt s miestnymi obyvateľmi.

IMG_6663

5. Budete sa cítiť oveľa spokojnejší

Verím, že každý, kto niekedy cestoval s aspoň jednou osobou tak zažil aspoň raz na dovolenke sklamanie. Možno že ste nemohli nájsť určitú reštauráciu, kde ste mali zarezervované miesto a prišli ste už neskoro a boli ste obaja hladní, alebo možno ste boli trochu naštvaní, že ste v múzeu strávili príliš veľa času ako bolo vami očakávané. Bez ohľadu na to, aký veľký alebo malý ste mali problém, ale keď ľudia cestujú spoločne, tak sa niekedy dostávajú do takejto nepríjemnej situácie.

Ak cestujete sami tak sa len postaráte o to aby ste mali radostné chvíle a zariadite si ten čas podľa svojich potrieb. Keď náhodou ste mali chuť stráviť pár hodín len v kaviarni, tak si tak budete pokojne sedieť dokedy sa vám zachce a nebudete poháňaní niekým iným. Tým môžete odstrániť riziko sklamania a udržať veci bez rôznych hádok, čo je dobrý spôsob, ako udržať relaxačný a uspokojujúci pocit na dovolenke :)

Jolka Williams

Milujem život v Amerike a všetky príležitosti ktoré Amerika ponuka a mojim poslaním je ukázať ľudom cestu ako si môžu splniť svoj Americký sen! Môj príbeh si môžete prečítat tu >> Som autorkou online eBooku Amerika na dosah>>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Amerika nielen prežívať, ale žiť

    • Rubriky