Ako mi predaj auta zmenil život, alebo ako si žijem Americký sen po svojom

Po dlhšom čase som sa vám rozhodla napísať  článok o tom aký život si tu ja žijem :)

Trošku som sa odmlčala, lebo pracujem na svojej novej e-knihe „Amerika na dosah“, v ktorej čitatelia nájdu mnoho informácií o živote v USA. Zaberá mi to trošku viac času, ako som pôvodne predpokladala. Nevenujem sa len písaniu knihy, ale pracujem na viacerých projektoch naraz, a k tomu všetkému ešte chodím do práce. Áno, naložila som si toho na seba až-až.

Hlavné je, že som šťastná, že ma to napĺňa a som spokojná :)

Môžem povedať, že pojem nuda už dlho nepoznám, lebo ma baví venovať sa vždy niečomu novému. Tak, ale o tomto som nechcela písať. Už podľa názvu článku môžete tušiť, o čom asi chcem písať. Najprv by som chcela začať s americkým snom. Veľa ľudí si pod pojmom americký sen predstavuje: život v USA vo veľkom dome alebo vo vile niekde na pláži, luxusné auto, dobrú prácu, proste život plný prepychu a v bohatstve.

No, nie je to zlá predstava, ale, bohužiaľ, takýto život a sen mňa neoslovuje. Práve preto vám chcem naznačiť, že  tak ako každý z nás je jedinečný, tak máme aj svoje jedinečné sny. Keď sa spýtam niekoho v mojom okolí, aký je jeho sen, tak odpovede sú väčšinou také, aké som opísala o riadky vyššie alebo veľmi podobné.

woman with colorful balloons

Možno vám práve prebehla mysľou otázka, aký je ten môj americký sen, ktorý si žijem len tak po svojom. S radosťou vám ho popíšem.

Začnem týmto kratším príbehom o mne. Keď som bola malá, väčšinou som vymýšľala, tak ako i iné deti, rôzne nezbednosti, ktoré sa, samozrejme, dospelým a učiteľom nepáčili.

Už v detstve som si uvedomila, že som iná, ale ak sa budem správať tak, ako to iní odo mňa očakávajú, tak ma budú mať všetci radšej a nebudem nijako vytŕčať z radu. Zakaždým, keď som mala rôzne nápady a chuť robiť veľa vecí,  radšej som ich v sebe potlačila, a to z toho dôvodu, že ma ovplyvnila väčšina, ktorá mala iné nápady alebo názory.

Podvedome som sa naučila prikláňať sa k väčšine a všetkému sa prispôsobovať. Zdalo sa mi, že život bude pre mňa takto ľahší a aj ľudia si ma viac obľúbia, keď budem prispôsobivá a zapadnem medzi ostatných.  Nebola to pravda. Takýto život som len prežívala, ale vôbec som nebola šťastná, nevážila som si samu seba a hlavne tak, ako som sa ja správala k sebe, tak sa správali i ostatní ku mne.

Teraz je to inak. Robím len to, čo pokladám sama za vhodné. Zistila som dôležitú a zaujímavú vec. Aj keď som v minulosti túžila po tom, po čom túžila väčšina ľudí, dnes mnohé cítim inak. To, čo bolo pred rokmi pre mňa prioritou, dnes nie je. Pre mňa je teraz dôležité úplne niečo iné, hoci možno pre druhých to môže byť trochu nepochopiteľné.

Všetko sa zmenilo tým, keď som začala počúvať predovšetkým svoje srdce a nie rozum. Jedna výraznejšia zmena v mojom živote nastala, keď som sa rozhodla predať svoje auto. Bolo už staršie, ale hlavne rozhodla som sa žiť bez auta. Veľkou inšpiráciou mi bol Leo Babauta, ktorý je známy minimalista a žije v San Franciscu.

Cheerful woman

Prečo život bez auta?

Áno, znie to možno pre niekoho šialene, ale životný štýl v USA – z domu do auta a z auta domov – to mi nikdy nevyhovovalo. Keď som žila v Prahe, tak som skoro stále využívala mestskú dopravu, aj keď som mala vlastné auto. Neskutočne som si užívala cestu metrom kombinovanú s 15 minútovou chôdzou, každý deň do práce a z práce, rovnako vo voľnom čase.

Cestu metrom som využívala efektívne, a to tak, že som si čítala rôzne zaujímavé knihy, napríklad s témou osobnostného rozvoja, ktoré ma neskutočne nabíjali energiou. Nikdy nezabudnem, ako ma to uvoľnilo a do práce som prichádzala vysmiata od ucha k uchu. :)

To všetko mi v Amerike veľmi chýbalo, lebo som sa všade musela presúvať len autom. V Ohiu, kde som pred dvoma rokmi žila, neboli ani chodníky pre chodcov, a tak mi neostávalo nič iné, len sa neustále premiestňovať v aute. Neskôr som sa s rodinou nečakane presťahovala do Chicaga. Momentálne bývam na dosť rušnej ulici a mám blízko všetko, čo potrebujem. Práve tieto veľké výhody popisujem v mojej novej e-knihe.

Využila som chicagské prostredie, kde momentálne bývam. Keď som zistila, že sa tu môžem celkom príjemne pohybovať bez auta, v hlave mi skrsol nápad predať auto a vyskúšať si, aké to bude existovať bez neho. Hovorila som si, že ak mi bude auto veľmi chýbať, tak si ho v zime znovu kúpim, ale iba nové, lebo do starého som neustále investovala, čo ma už veľmi unavovalo a finančne oslabovalo.

Trošku som sa bála zimy, a preto sa mi najprv zdal život bez auta v chlade – 20 °C nemožný.

Mýlila som sa

Ubehlo už 9 mesiacov, odkedy som predala svoje auto, a musím potvrdiť, že vďaka tomu som svoj život zmenila a posunula presne tam, kde som si želala. Nemyslím tým len to, že sa každý deň teším na pohyb na čerstvom vzduchu, ale mohla som ušetrené peniaze namiesto auta investovať do seba. Zatiaľ to bola pre mňa najlepšia investícia, akú som kedy v živote uskutočnila.

Všetko sa začalo zlepšovať ihneď mesiac po predaji auta. Peniaze, ktoré som už nemusela odkladať ako výdavky na cestovanie, som chcela kvalitne investovať. A tak, keď som každý deň chodievala pešo do práce a z práce, mala som mnoho času na premýšľanie. Vtedy u mňa nastal zlom. Pri chôdzi  mi prichádzali na um rôzne zaujímavé myšlienky a mnohé nové nápady som začala uplatňovať v mojom živote.

Prvú moju zmenu som realizovala už v novembri minulého roku

Prvú zmenu som zrealizovala už v novembri minulého roku, keď som si objednala vlastnú koučku. Dlho som túžila mať osobného kouča, a keďže som sa rozhodla investovať peniaze namiesto do auta do seba, tak som hneď vedela čím mám začať.

Po nie veľmi dlhom surfovaní po internete som sa rozhodla osloviť koučku Petru Smíčkovu. Zaujali ma jej stránky a takisto jej e-kniha „Úspěch, který bydlí v hlavě“, ktorú som si stiahla zadarmo. Kniha ma veľmi zaujala, preto som neváhala ani chvíľu a oslovila ju. Urobila som ten správny prvý krok, ktorý dodnes neľutujem a stali sa z nás dobré kamarátky.

Peťa ma naučila, ako sa na seba pozerať z iného uhlu pohľadu a ako sa samej seba spýtať, aby som dostala odpoveď na otázku, ktorú som si nikdy predtým nevedela správne položiť, keď som potrebovala nájsť riešenie nejakého problému. Jej koučing mi pomohol v mnohých oblastiach a ja som jej za to veľmi vďačná.

Hneď po Novom roku som investovala ušetrenú časť peňazí do kurzu Pavla Řihu  „Akademie návyků“. Kurz bol veľmi zaujímavý a hlavne ma naučil veľmi veľa o sebe. Podarilo sa mi osvojiť si pár dôležitých návykov, ktoré ma posúvajú v živote ďalej, a vďačím za to Pavlovi. V kurze som mala možnosť spoznať pár super ľudí, s ktorými som dodnes v kontakte.

2015-06-19-11-49-29-470

Ešte som ani nedokončila kurz „Akademie návyků“ a už sa mi naskytla príležitosť vstúpiť do kurzu Stanislavy Mrázkovej „Online podnikání z pláže“. Tá investícia bola pre mňa najlepšia, akú som mohla spraviť, lebo práve po tomto kurze vidím svoje najväčšie pokroky v mojom živote.

Mojím dávnym snom bolo napísať knihu, a týmto pomáhať ľudom realizovať ich sny, ale nevedela som ako na to. Vďaka Stáni som si aj tento svoj sen splnila a napísala vlastnú e-knihu, ktorú ponúkam zdarma a môžete si ju stiahnuť tu. Vytvorila som si webstránku www.jolkawilliams.eu, FB fanpage https://www.facebook.com/vonaameriky a k tomu napísala pár blogov a to všetko ani nie za dva mesiace.

V kurze som spoznala neuveriteľné množstvo úžasných ľudí, ktorí si navzájom pomáhali, a tak vytvorili priam rodinnú atmosféru s veličiznou dávkou pozitívnej energie.

Medzitým, ako som navštevovala Stánin kurz, vstúpila som do ďalšieho kurzu Andyho Wilsona. Kurz nebol pre mňa dosť zaujímavý, napriek tomu mi dal do života ďalších priateľov, za ktorých Andymu veľmi ďakujem.

Ďalší môj kurz, ktorý ma veľmi zaujal a do ktorého som sa prihlásila je „ Amazing Selling Machine“. Kurz je pomerne drahý, ale naučí vás hlavne, ako si vytypovať vlastný produkt, vytvoriť vlastnú značku a potom sa naučiť predávať na Amazone.  V tomto kurze idem pomalým tempom, lebo je dôležité sa tomu venovať na 100 %.

Aby toho nebolo málo, tak som si pred pár dnami zakúpila kurz „Mentalita vítěze“ ktorý prednedávnom zahájil Adrián Kolek.

Veľmi ma tieto kurzy bavia, lebo každý je niečím jedinečný. Veľkou výhodou kurzov je i to, že náučné videa sú vám ponechané navždy a kedykoľvek sa k nim môžete vrátiť. Na takýchto kurzoch môžete stretnúť zaujímavých a aj podobne zmýšľajúcich ľudí ako ste vy.

To všetko a ešte omnoho viac sa mi podarilo zažiť, odkedy som sa zbavila svojho auta a chodievam pešo. Aj dnes, keď som išla asi 4 kilometre peši, tak mi hlavou vírili rôzne myšlienky.

Je to zvláštne, ale pri chôdzi sa mi stáva veľmi často, že prídem domov s plnou hlavou super nápadov. Nie vždy si ich zapíšem, ale už mám v mojom šuplíku nejaké nápady schované, a tak ich v najbližšom období zrealizujem.

Dnes som premýšľala o výhodách chodenia pešo.

Zhrniem pár výhod, ktoré aj vás môžu zaujať:

 

 1. Ušetrené peniaze, ktoré môžem investovať do seba.
 2. Vnímanie okolia a prírody vôkol. Je nádherné pozorovať, ako sa príroda mení v jednotlivých ročných obdobiach a ja som jej súčasťou.
 3. Každý deň mám možnosť vyfotiť rôzne životné momenty a prírodu navôkol.
 4. Po celý čas som nebola chorá, a pritom som peši chodila aj v zime vo veľkých mrazoch.
 5. Chodenie v každom ročnom období ma začalo baviť.
 6. Cítim oveľa viac energie, keďže som neustále v pohybe.
 7. Nikdy predtým som nemala taký prehľad o rôznych obchodoch a službách, aké sú v mojom okolí, ako mám teraz.
 8. Nemusím sa vláčiť s balenou vodou, ktorú som kupovala ešte v časoch, keď som mala auto. Pred predajom auta som si zabezpečila donášku zdravej prírodnej vody 2-krát do týždňa vo veľkých fľašiach.
 9. Zdravé a pripravené menu si nechávam doručiť donáškou každú nedeľu, a tak si šetrím čas, lebo veľa nenakupujem a dokážem namiesto toho ušetriť mnoho času na to, aby som sa mohla venovať vlastným záujmom.

 

Možno si myslíte, že som sa zbláznila, keď som sa dobrovoľne vzdala auta, ale musím vám povedať, že nie je to pravda. Je to pre mňa oslobodenie a dáva mi to pocit voľnosti. A hlavne teším sa ako malé dieťa na každodenné prechádzky v každom počasí :)

Možno raz príde znova ten deň, keď zatúžim po krásnom novom autíčku a tomu sa nijako brániť nebudem,ale to nechám radšej na osud veď všetko je len o rozhodnutí srdcom :) :) :)

Majte sa krásne, a žite si svoj autentický život tak ako si želáte a nie tak ako je to od vás očakávane :)

Jolka Williams

Milujem život v Amerike a všetky príležitosti ktoré Amerika ponuka a mojim poslaním je ukázať ľudom cestu ako si môžu splniť svoj Americký sen! Môj príbeh si môžete prečítat tu >> Som autorkou online eBooku Amerika na dosah>>

Komentáře

 • 7 dôvodov, prečo nie sú mnohí spokojní so životom v zahraničí | Blog - Jolka Williams 18.01.2016 04:07

  […] Ja som žila skoro rok bez auta a cítila som sa fantasticky a iní to vôbec nemohli pochopiť. Osloboďte sa od porovnávania sa s inými a prestaňte hladkať vlastné ego. Viac sa spýtajte samých seba, čo je pre vás životnou prioritou? Uvidíte, aký pocit šťastia a slobody sa k vám čoskoro dostaví. […]

 • Ako si vytvoriť pasívny príjem a začať zarábať online | Blog - Jolka Williams 06.01.2016 09:20

  […] v jednom z mojich predchádzajúcich článkov som spomínala, že som si spravila kurz o tom ako napísať eBook . Okrem napísania eBooku, […]

 • Roman 21.10.2015 03:43

  Plne suhlasim ze zivot bez auta je zaujmavejsi ,
  ked som zil v Toronte tak som tri roky vyuzival len mestsku dopravu a presne ako si pisala, super .
  velakrat som sa este tri dni smial na exotoch zo subway ako sa tam metro naziva.
  ,ale tu je to ine, Chicago ve velmi velmi roztahane a ked zijem v Noridge a robim v Bensenville nijake spoje tam niesu ,takze rano samochod a vecer tiez .
  po ceste drive thru na kavu a takto sa z ludi stava zelenina, a maju problem komunikovat z dalsimy ludmi.
  vsetci len tukaju do smartfonou a pomaly clovek z manualnou prevodovkou v aute alebo platiaci cashom pri pokladni je podivin lebo nejde z davom.
  mam v penazenke ventra kartu a snazim sa ju vyuzivat kazdy vikend, ved metro je rychle,ciste a nikdy nestoji v traficu : )

  • Jolka Williams 23.10.2015 04:08

   Ahoj Roman, už asi dva mesiace jazdím autom, lebo sa mi to nejako vymklo z rúk a zvykla som si teraz na to. Každý deň keď sadám do auta si to vyčítam, lebo pocity vtedy keď som chodila iba pešo boli fantastické. Na ceste som si fotila stromy a rôzne momentky a vysmiata som bola od ucha k uchu. Teraz keď viem, že mám auto, tak samozrejme nič nestíham a vedome sa vyhováram, že preto musím ísť autom aby som prišla na čas a potom ženiem ako blázon. Hoci za 5 min som v práci, tak mi srdce bije ostošesť, lebo cítim mierny stres z ponáhľania sa. Ďakujem za pripomenutie, v sobotu palím znova pešo :) :) :)

 • Peťo 20.06.2015 13:44

  Ahoj Jolka.Pekný článok. Ja sice auto potrebujem kôly práci ale vždy v nedeľu sa snažim chodiť peši a poviem ti máš pravdu lebo vtedy ma človek dosť času na premyšľanie a pozorovanie.To vieš šoferovanie ma už moc nebaví ale nejak zarábať musíme. Prajem ti veľa dalších pekných článkov. :) :) :)

  • Jolka Williams 20.06.2015 14:22

   Ahoj Peťo,
   som rada že sa ti článok páči a dúfam že ť aspoň trošku inšpiroval. Ja viem že nie všetci máme tu možnosť sa pohybovať slobodne pešo a viac menej sme už len zvyknutí na to auto.
   Ja mám v mojom okolí všetko na blízku, tak práve preto som si povedala „bez auta, prečo nie?“
   Prajem ti krásny víkend :) :) :)

 • Zuzana 19.06.2015 23:36

  Ahoj Jolka. Velmi pekny clanok. Uz sa tesim na pokracovanie. Ja mam tiez rada kurzy. Idem aa mrknut na tie o ktorych pises.

  Diky

  Zuzana

  • Jolka Williams 19.06.2015 23:40

   Ahoj Zuzana.
   Teší ma, že ťa článok zaujal :) Kurzy sú fantastické, možno ťa niečo z toho zaujme :)
   S pozdravom
   Jolka

 • Marcy 19.06.2015 20:41

  Ahojky Jolko, moc hezky jsi to napsala ! Zdravím celou Tvoji rodinu v Chicagu !!!

  • Jolka Williams 19.06.2015 20:52

   Ďakujem moc Marcelko aspoň teraz vieš viac o mne ako si ja tu za tou mlákou žijem :)

 • DESTIŇÁCI...S ÚSMĚVEM 19.06.2015 18:51

  Moooc hezky napsane. Prijemne se TO cte…jen tak dal, NEpolevovat, pls.
  Good Luck…
  Henry&Ian 😉 😉 Destiňáci

  • Jolka Williams 19.06.2015 19:00

   Díky moc Henry&Ian.
   Som rada že sa vám môj blog vybraný po mesiaci zo šuplíku páčil :)
   Jolka 😀

Přidat komentář

* Nezapomeňte na povinné pole.

 • Amerika nielen prežívať, ale žiť

 • Rubriky