Čo by ste mali vedieť predtým, než sa vysťahujete do USA

Čo by ste mali vedieť, pred tým, než opustíte svoju krajinu?

Mnohí si odchod zo svojej krajiny poriadne nepremyslia. Prichádzajú do USA nepripravení a potom sa nedivím, že sú z toho prekvapení a sklamaní. Teraz je obdobie, keď sa najviac nakupujú letenky do USA. Moja emailová schránka sa v tomto období naplňuje rôznymi na túto tému dotazmi. Taktiež sa mi strojnásobil predaj eBooku „Amerika na Dosah“ hoci ho nijak zvlášť nepropagujem.

Mnohé dotazy sa opakujú a preto som vám napísala pár dôležitých veci, ktoré potrebujete vedieť pred tým, než sa do USA vysťahujete.

1. Uvedomte si, že v Amerike začínate život od nuly

V prvom rade si musíte položiť otázky typu: Čo očakávate od života v USA? a Čo tam hľadáte?

Prosím vás, odpovedzte si na tieto otázky úprimne. Tieto otázky sú dôležité pre tých, čo sa v USA chystajú ostať. Keď si poviete, že naozaj zanechávate všetko vo svojej krajine a idete do USA na stálo, tak vám radím si povybavovať a pouzatvárať všetky záležitosti, a tým si potvrdiť, že „ÁNO“ toto rozhodnutie je na 100%, že milujete Ameriku, že tam chcete žiť.

Je ťažké sa takto rázne rozhodnúť. Najľahšie rozhodnutie by malo byť hlavne pre mladých, lebo nemajú čo stratiť. Majú tam otvorené dvere a môžu začať všetko od znova.

Spravíte si dodatočne papiere pre svoj obor, v ktorom ste vyučení, nájdete si novú prácu, alebo začnete podnikať, zarobíte si na vlastné bývanie, auto, nájdete si časom priateľa, alebo priateľku, vytvoríte si vlastnú rodinu, čiže všetko začnete od začiatku.

Tí čo už dávno nemajú dvadsať rokov a vo svojej krajine ste už niečo dosiahli, alebo ste mali celkom dobrú prácu, ale niečo vás pokúšalo, prečo ste sa rozhodli odcestovať do USA a chceli ste okúsiť trošku lepšieho života, tak majte na pamäti, že v USA začnete svoj život od nuly, celkom od začiatku. Trošku to potrvá pokiaľ budete mať super dom, super auto a tak isto super prácu.

Should I Stay? Should I Go? signpost with sky background

Práve preto si položte otázku, čo očakávate od života za mlákou a úprimne si na ňu odpovedzte. Z vlastnej skúsenosti vám poviem, že v Amerike sa veľa pracuje a Amerika učí pokore.

Nie je všetko tak, ako to vidíte vo filmoch, nie všetko je také farebné a pekné, aj keď mi už pár ľudí naznačilo, že vidím Ameriku v lepšom svetle ako iní. Nemyslím si, že život je tu až taký strašný a nedobrý. Ja len viem, že vám Amerika môže dať veľmi veľa, ale vy tiež musíte zo seba dať veľa Amerike. 

2. Batožina, domáci miláčikovia a víza

Váha batožiny je ohraničená. Keďže sa vyberáte do USA na stálo, tak samozrejme si budete chcieť vziať toho čo najviac. Oblečenie a kozmetika je tu dosť lacná, ale zo začiatku je ťažké si všetko odznova kupovať. Peniaze budete hlavne potrebovať na ubytovanie, jedlo, auto, či na čokoľvek iné, a nie na veci.

Nie som si na 100% istá, ale myslím si, že výhercovia zelenej karty by mali mať povolené si vziať trošku viac veci, lebo sa sťahujú na stálo. Detaily a info si môžete zistiť na ambasáde.

Keď máte nejaké zvieratá, tak si ich môžete so sebou vziať. Počítajte s tým, že budete mať dodatočné výdavky. Lekár musí vydať domácemu zvieraťu cestovný pas a povolenie na výjazd s vami. Potrebné je zakúpenie špeciálnej klietky a samozrejme aj letenky.

Najčastejšou otázkou o odchode do USA na stálo sú víza. Mnohí sa tu vyberajú na turistické víza, ale najlepšie je sa posnažiť si vybaviť pracovné víza, alebo sa každoročne registrovať na zlosovanie o zelenú kartu. Vtedy idete do USA bez zbytočného stresu a budete si môcť nájsť prácu, bez problémov kúpiť alebo prenajať dom, auto a nebudete stresovať z toho, že ste tu nelegálne.

Turistické víza sa o 6 mesiacov skončí a to je najdlhší možný čas vášho pobytu v USA. Na tieto víza sa nesmie pracovať, lebo ak budete prichytení, tak budete automaticky deportovaný. Je dobre mať to všetko na pamäti. Všetky informácie o pracovných vízach si môžete prečítať na stránkach Slovenskej ambasády, alebo v mojom eBooku „Amerika na Dosah“.

Female model on the background of a city building in a t-shirt with an American flag and a phone

3. Musíte prísť finančne zabezpečení.

Ak ste držiteľom pracovných víz, nepotrebujete až také veľké množstvo peňazí na začiatok, ako tí, čo prácu ešte nemajú. Keď ste zamestnaní, tak sa nemusíte strachovať, že neprežijete. V USA sa nečaká na výplatu celý mesiac, ale dostávať ju budete každý týždeň, alebo každý druhý týždeň. Výplata sa vypláca šekom, alebo je zaslaná priamo na vaše bankové konto.

Koľko potrebujete mesačne na vaše výdavky?

Poďme si to prepočítať. Potrebujete peniaze hlavne na ubytovanie. Ceny ktoré uvádzam, platia pre štát Illinois. V iných štátoch to môže byť menej, alebo viac. Keď prichádzate do USA ako jednotlivec, tak si môžete prenajať izbu v spoločnom byte za okolo 320 dolárov. Celé rodiny si zo začiatku prenajímanú byt, alebo dom, kde sa ceny pohybujú približne od 900 dolárov do 1500 dolárov. Záleží kde a v akom prostredí sa ubytujete. V meste, alebo za mestom. V dome, alebo v byte. Keď máte pracovné víza, tak vám zamestnávateľ môže ubytovanie zabezpečiť, alebo pomôcť nájsť.

Potrebujete peniaze na telefón. Môžete si zakúpiť predplatenú telefónnu kartu a neskôr telefón na zmluvu. Kartu si môžete zakúpiť od 10 do 50 dolárov. Zaleží akú spoločnosť a akú sieť si vyberiete a koľko budete na prevolanie potrebovať. Keď plánujete v USA ostať, tak si vybavte telefón na zmluvu, kde si vyberiete aj nový mobilný telefón. Pokiaľ chcete mať minimálne výdavky, tak si ešte pred cestou do USA svoj telefón odblokujte a smelo ho používajte v USA so zakúpenou kartou.

Počítajte aj z cestovnými výdavkami. Nie všade sa môžete presúvať metrom, vlakom alebo autobusom. Keď som žila v Ohiu, tak som bola bez auta stratená. Môžete si na začiatok zaobstarať napríklad aj bicykel.

V Chicagu sú autobusy, vlaky a metro, takže zaleží na vás, kde sa plánujete usadiť. Auto si pre začiatok môžete kúpiť od 1000 dolárov. Logické je to, že čím lepšie auto, tak bude samozrejme drahšie. Keď už budete mať kreditnú históriu, tak si neskôr môžete zaobstarať auto na leasing,

A čo je kreditná história? Keď používate kreditné karty a pravidelne ich splácate, tak vás podľa kreditnej histórií vidí banka ako dôveryhodnú osobu. Najrýchlejšie si môžete vyrobiť kreditnú históriu vyžiadaním kreditnej karty aj keď zo začiatku s nie veľkou čiastkou. .

Čo sa týka jedla, tak to tiež záleží, kde jedlo kupujete, koľko a čo chcete jesť a čo máte radi. Pokiaľ nemáte ešte prácu, tak na začiatok by ste mali mať na nákup jedla aspoň rezervu 1000 dolárov.

A ako to je z prácou? Je to rôzne. Veľa práce je sezónnej. Dobré je mať nejaké vzdelanie a stať sa špecialistom vo svojom obore. Takto si nájdete prácu ľahšie.

Choďte v USA do nejakej školy a staňte sa špecialistom na prácu, o ktorú je veľký záujem, napríklad kaderníčka, kozmetička, inžinier, učtovníčka. Tie odbory sú tu veľmi populárne a žiadané. Hneď od začiatku si to všetko obstarajte, hlavne keď tu budete legálne a hovorite anglicky.

Amerika vám dá do života veľa, len vy tiež sa musíte viac posnažiť a dať niečo Amerike.

Verím, že niekomu tie moje rady aspoň trošku pomohli :)

Jolka Williams

Milujem život v Amerike a všetky príležitosti ktoré Amerika ponuka a mojim poslaním je ukázať ľudom cestu ako si môžu splniť svoj Americký sen! Môj príbeh si môžete prečítat tu >> Som autorkou online eBooku Amerika na dosah>>

Komentáře

    Přidat komentář

    * Nezapomeňte na povinné pole.

    • Amerika nielen prežívať, ale žiť

    • Rubriky